Z jakiego materiału murować ścianki działowe?

Ścianki działowe w formie murowanej robi się z cegieł ceramicznych, z bloków betonu komórkowego albo z pustaków ceramicznych.

Ściany będą mogły być murowane na ćwierć szerokości cegły a zatem 6,5cm czy też na 12cm. W przypadku ścian o grubości 6,5cm, by przenieść ewentualne siły boczne co drugą bądź trzecią spoinę poziomą, należy zbroić pojedynczym prętem o średnicy 8mm lub zwykłym płaskownikiem ze stali. Najczęściej ściany o gr.6,5cm wolno nam na stropie wykonanym z żelbetu murować w dowolnym miejscu ze względu na ich niewielki ciężar. Za to ściany o gr.12cm nie powinny być murowane w dowolnie wybranym punkcie stropu z uwagi na swój bardzo pokaźny ciężar. Tego rodzaju konstrukcję warto opierać w miejscu, gdzie pod spodem znajduje się ściana nośna, w stropie został wykonany podciąg żelbetowy lub żebro schowane a zatem zagęszczenie prętów zbrojenia w miejscu oparcia konstrukcji. Wielkość oraz rozstaw zbrojenia winien w projekcie uwzględnić projektant.

W przypadku murowania ścianki działowej na istniejącym stropie możemy poniżej ścianki zrobić wzmocnienie w formie belki stalowej w formie dwuteownika lub 2 ceowników. Owe stalowe usztywnienie pod ścianą zapobiegnie nadmiernym ugięciom stropu oraz powstaniu uszkodzeń w całej ściance. Najlżejsze ściany murowane zbudujemy używając beton komórkowy. Głównie, jak wykorzystamy odmianę 400 – gęstość objętościowa ma 400kg/m3. Wytwarzane są płyty o wielkościach 6,8,10 i 12cm. Beton komórkowy ma również świetne właściwości akustyczne.

Polecam też budowanie ścian działowych z wykorzystaniem pustaków Porotherm. Jeden metr sześcienny Porothermu waży mniej więcej 800kg jest z tego powodu dużo lżejszy od cegły dziurawki jakiej gęstość objętościowa ma 1400kg/m3. Zaletą pustaków Porotherm jest też mała gramatura zaprawy potrzebna do budowania z racji na pokaźne wymiary pustaka. Do wymurowania 1m2 ścianki o gr.12cm z cegieł dziurawki będziemy potrzebować 48 cegieł za to ścianka z porothermu o gr.11,5cm to jedynie 8 pustaków na 1 mkw. W konstrukcjach z porothermu nie wykonuje się także spoin w pionie – cegły łączone są metodą na „pióro-wpust”.

Zazwyczaj przy budowaniu nowych obiektów realizujemy konstrukcje działowe z takiego samego materiału jaki został zastosowany na ściany zewnętrzne. Ułatwia to połączenie ściany ze ścianą nośną – wysokość pustaków będzie taka sama. Śianki muszą przenieść wyłącznie swój ciężar i nie wolno nam na nich opierać stropów. Opłaca się więc gdy ściany działowe wymurowane mają być po przygotowaniu stropów. Gdy pojawi się potrzeba zburzenia ściany działowej przy zmianie rozłożenia pokoi będziemy mogli taką ściankę bez obaw wyburzyć. W przypadku wątpliwości czy konkretna ściana jest ścianką nośną lub działową musimy poprosić o poradę odpowiedniego specjalistę.