Sektor budowlany na fali wznoszącej.

Po poważnym wstrząsie w sektorze budowlanym w ostatnim czasie, widzimy obecnie zwrot w stronę normalności. Jak można wywnioskować z najnowszego raportu Market Monitor przygotowanego przez analityków przedsiębiorstwa Atradius, w efekcie na przykład odchodzącego ogólno narodowego kryzysu finansowego z 2008 r., przypływu zarobków gospodarstw domowych i poprawiania się pozycji finansów publicznych, możliwości rozwoju sektora budowlanego generowane są w jaśniejszych barwach niż jeszcze w zeszłym roku.

Świeży raport Market Monitor robiony regularnie przez zespół analityków Atradius obejmuje własnym zasięgiem państwa już rozwinięte takie jak na przykład Francja, Niemcy, Włochy, Holandia albo USA. W dalszej kolejności przedstawione zostały najistotniejsze wnioski finalnego raportu opatrzone opinią Arkadiusza Taraszkiewicza, dyrektora regionalnego ds. oszacowania ryzyka w Atradius Credit Insurance. Poza tym, eksperci Atradius przeanalizowali także sektor budowlany w naszym kraju.

W aktualnym roku kalendarzowym we Francji, Włoszech, Holandii a także Hiszpanii sektor budowlany powinien odbijać się od podłogi, w czasie kiedy USA i Niemcy cieszą się już teraz ładnym wzrostem. Jak twierdzi Arkadiusz Taraszkiewicz – Mnóstwo firm z sektora budowlanego, w krajach opisanych w najświeższym raporcie Market Monitor, korzysta z mniejszych cen produktów, jednak świetny wpływ na efekty finansowe spółek budowlanych jest najczęściej niwelowany przez wielką konkurencję oraz nacisk na ceny w branży, co nadal odbija się na poziomie marży. Jednocześnie wciąż problemem dla sektora mogą być spóźnienia w płatnościach i kłopoty przepływów finansowych małych biznesów w branży. Choć ilość niewypłacalności związanych z budową winna się ustabilizować, albo nawet ograniczyć w wielu państwach, odsetek niepowodzeń w branży jest dalej większy aniżeli w innych sektorach.